У Лиону запламсао српски бадњак и прослављен српски Божић

24. децембра 2023. године, а по новом календару у суботу 6. јануара 2024. године у 20 ч. прослављено је на велелепни начин Бадње Вече и дочекан православни Божић у нашој цркви у 8. лионском арондисману.

Након празничног вечерња, освећен је бадњак – племенито храстово дрво одувек поштовано код Срба – као симбол дрвета Живота засађеног у рају сладости које опет симболизује самога Христа – Извор живота за сав људски род, Онога који је гарант небеске хране и рајске насладе у близини Очевој.

По први пут у нашој парохији, могли смо ове године на велику радост наших Срба да бадње дрво и запалимо у порти цркве по Србима драгом обичају распрострањеном свуда у Србији.

Након крстоликог помазивања Бадњег дрвета медом у знак рајске сладости коју нам Христос прибавља, миомирисног кађења и кропљења освећеном водом, запаљен је бадњак док су за то време певани божићни тропар и кондак :

Рођење Твоје Христе Боже наш, засија свету светлошћу богопознања!”

Затим док је свештеник жарио огањ шаљући варнице бадњака ка небу уз молитву за обиље благослова свим православним домовима, појци су певали народну песму:

Ој Бадњаче Бадњаче, добро си нам дошао и у кућу ушао…

Кол’ко кол’ко варница, тол’ко тол’ко срећица, и толико оваца и толико јањаца, мили српски Бадњаче, ти наш стари рођаче…

Овај лепи српски обичај, кога немају други православни народи, подсећа нас Србе на тајну да је Христос својим оваплоћењем донео у свет топлину своје богочовечанске љубави и светлост богопознања свима онима који у Њега верују и побожно прослављају Његов празник Божића.

Где је пламен Бадњака, ту је обавезно и звук гусала. Брат Бојан, разгалио нам је срца с три четри тона с разиграних струна његових гусала уз песму о Божићу.

Бојан Стојановић гусла украј запаљеног бадњака окупљеном српском народу у Лиону

Потом је у храму следила поноћна Божићна Литургија где су се многобројни сабрани верни причестили.

Црква је била препуна током Литургије

Народу је прочитана посланица Његове Светости патријарха српског Порфирија, у којој је посебна молитва упућена за сву невино страдалу српску децу као и многобројну невино пострадалу децу у ратовима који тренутно харају светом.

Што се наше парохије тиче, неизмерну радост нам причињава управо присуство наше омладине, мале и велике деце. Многи од њих помажу у олтару, други се труде да уче српски језик у српској школи при цркви а однедавно су омладинци почели недељом након Литургије да уче да играју српско коло.

Они су гарант да је наша парохија жива и да узраста.

Након Литургије по традицији, сабрани народ је узео учешће у празничној трпези љубави. Тада су и млади и стари у радости заиграли коло, симбол српске радости, српског јединства и слоге.

Оставите коментар

Објављено под Uncategorized

Постави коментар